Kliknij, aby przejść do strony głównej
Kliknij, aby przejść do strony głównej WSG
  • Bydgoski Festiwal Nauki
  • Nauka
  • biblioteka
  • e-sklep

Wszystko w jednym miejscu!

Szanowni Państwo,
Zmiany są nieodłącznym elementem rozwoju. Zmieni ł się również nasz Kurier, którego inauguracyjny e-numer poddajemy Państwa ocenie. Odświeżyliśmy szatę graficzną i formułę redakcyjną. Teraz to, jaki będzie e-Kurier w dużej mierze zależy od naszych Czytelników i Użytkowników portalu, na którym znajdziecie Państwo, również inne nasze wydawnictwa.
  • E-kurier
    • Kurier on-line
    • Archiwum
  • Dziennikarskie Inspiracje III Wieku
  • Przeczytaj, obejrzyj, posłuchaj
  • International Reporter
  • Publikacje projektowe
  • Wydania okolicznościowe
  • Prace studenckie
  • Stowarzyszenie Umarłych Poetów
  • Wspomnienia
  • Anna Karenina
  • Informator WSG
  • WSG w obrazach
  • Regional Press Photo
studia łączoneMSPRekrutacjaWSG MBA - Szkoła Biznesu40plus
Staże

Okazja by o tym wspomnieć jest tym szczególna, ponieważ właśnie zakończyły się pierwsze staże zawodowe osób niepełnosprawnych i ich opiekunów realizowane w ramach projektu pn. „Program Animacji Młodych Osób Niepełnosprawnych PAMON”. Projekt realizowany jest w ramach priorytetu VII Promocja integracji społecznej przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy w partnerstwie z Hotelem City Sp. z o. o. Idea przewodnia działań koncentruje się wokół aktywizacji zawodowej oraz społecznej młodych osób niepełnosprawnych i niezatrudnionych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Podjęcie zatrudnienia oraz aktywność społeczna stanowi istotny element poczucia bycia potrzebnym, źródła pozytywnej oceny i integracji na wszystkich płaszczyznach życia. O wrażania po pierwszej fazie projektu zapytaliśmy osoby niepełnosprawne i asystentów biorących udział w projekcie PAMON:

 

- Jakie dostrzegają Państwo korzyści z realizacji staży ?

- Staże w ramach projektu PAMON to przede wszystkim nowe doświadczenie oraz okazja do przebywania z innymi ludźmi. Mamy już dość siedzenia w domu i tak samo jak nasi rówieśnicy chcemy rozwijać nasze umiejętności. - odpowiada Justyna Bogusławska realizująca staż w FOS WSG. To także szansa na rozwój zawodowy, dzięki któremu mam większe szanse na rynku pracy po ukończeniu studiów a także pensja, dzięki której mogę się bardziej usamodzielnić i stać się niezależna. Nie bez znaczenia jest też poznanie środowiska pracy, w którym w przyszłości być może będę pracować. - potwierdza Natalia Nowak która o swój staż wystarała się w Urzędzie Wojewódzkim.

 

- Czym różni się staż w ramach projektu od normlanego zatrudnienia ?

 

- Przede wszystkim nasi pracodawcy wiedzą, że staż w projekcie ma na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, a nawet przekwalifikowanie się. Jako młodzi ludzie na rynku pracy, niekiedy jeszcze studenci –jesteśmy w stanie poznać system pracy, nabierać zdolności radzenia sobie w różnych sytuacjach i zadaniach powierzanych nam jako stażystom. Dzięki realizacjom staży mamy pełną możliwość zdobycia umiejętności w różnych dziedzinach pracy, a co najważniejsze mamy szansę na zdobycie pracy po odbytym stażu na stanowisku, na którym przez ten okres byliśmy przyuczani. Na stażu czuję, iż mam większe wsparcie, pomoc merytoryczną, jest to forma nauczania przez doświadczenie. - odpowiada Anna Tokarczuk, która w projekcie pełni odpowiedzialną funkcję Asystenta Osoby Niepełnosprawnej.

Staż w ramach projektu niestety trwa tylko 3 miesiące. Nic zdążymy się przyzwyczaić nasza przygoda z projektem się kończy. Na szczęście projekt przewiduje, że duży odsetek z nas pozostanie na swoich stanowiskach i będzie zatrudniona na takich samych zasadach jak inni pracownicy - z nadzieją w głosie mówią nasi rozmówcy.

Wszyscy uczesnticy projektu przed rozpoczęciem stażu przesli szkolenia, które miały na celu podniesienie kwalifikacji zawowych. Jakie szkolenia przeszli Państwo przed realizacją stażu ?

 

Jako Asystent Osoby Niepełnosprawnej miałam specjalną ścieżkę szkoleniową - odpowiada Anna Tokarczuk _ Przeszłam między innymi szkolenie z zakresu wiedzy teoretycznej oraz prawnej dla Asystenta osobistego Osób Niepełnosprawnych AOON, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy i podstaw fizjoterapii. Bardzo istotne w mojej pracy było także szkolenie z podstaw języka migowego.

Szkolenia były profilowane i zależały od obranych kierunków staży. Ktoś kto przewidywał zatrudnienie w Hotelu City przechodził scieżkę dotyczącą np. technik kulinarnych, czy obsługi recepcji. Ja ponieważ przewidywałam pracę na stanowisku referenta w Urzędzie miałam min. szkolenia z rynku pracy, przedsiębiorczości, obsługi klienta czy kurs "profesjonalny pracownik biurowy" - odpowiada Natalia Nowak

 

Mamy nadzieje, że wszyscy uczestnicy staży dzięki udziałowi w projekcie znajdą zatrudnienie i cieszymy się, że aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych jest nie tylko pustym hasłem, lecz programem który WSG z powodzeniem wciela w życie.

 

Zło dobrem zwyciężaj03.11.2014
Dzień Hiszpanii21.10.2014
Konkurs na najlepsze prace licencjackie i magisterskie o Unii Europejskiej09.10.2014
Budżetowanie i rozliczanie projektów międzynarodowych z elementami języka angielskiego12.09.2014
Fotografie Tomasza Gudzowatego w Muzeum Fotografii08.09.2014
Archiwum wiadomości
gazeton - Wyższa Szkoła Gospodarki